Twój psychologiczny autoportret

Tytuł książki: Twój psychologiczny autoportret. Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, postępujesz właśnie tak.

Autorzy: John M. Oldman, Lois B. Morris.
Wydawnictwo: Czarna Owca.
Rok wydania: 2014

Jest to książka, której używam często w pracy z moimi pacjentami. Pozwala w prosty i szybki sposób zdiagnozować swój typ osobowości, a także pracować z nim na co dzień.

Autorzy wyróżniają 14 typów osobowości, zgodnie z podręcznikiem do diagnozy DSM IV. Każdy rozdział podzielony jest na kilka części:
1. Opis typu osobowości.
2. Osiem cech charakterystycznych.
3. Najważniejsze sfery życia. (jak funkcjonujesz w związkach, jakim jesteś rodzicem, wskazówki jak dobrać sobie partnera życiowego)
4. Jak postępować z osobą o danym typie osobowości.
5. Jak wzmocnić atuty przynależące do Twojego typu osobowości.
6. Zaburzenie osobowości, które jest skrajnością twojego typu osobowości (sztywny wzór zachowań, który przysparza cierpienia i który wymaga leczenia).

Czemu służy książka?

Po pierwsze: zrozumieniu różnic pomiędzy osobami o poszczególnych typach osobowości, w ogromnym uproszeniu można też powiedzieć pomiędzy charakterami.
Po drugie poznaniu siebie: swojego potencjału, a także swoich ograniczeń.
Po trzecie rozpoznaniu czy mieszczę się jeszcze w normie czy już w patologii i co z tym mogę zrobić.
Po czwarte odmianie swojego losu. Książka zawiera ćwiczenia, zadania dla każdego typu osobowości. Po co? Po to by uelastycznić swoje myślenie i uczynić swoje zachowania bardziej przyjaznymi dla siebie i swoich bliskich. W książce znajdziecie także dużo wskazówek dla par: jak się lepiej rozumieć, jak wspierać partnera o odmiennym typie osobowości, jak partner może wspierać was. Znajdziecie też wskazówki jak wspomagać w rozwoju swoje dzieci oraz jak postępować ze współpracownikami i szefami o danym typie osobowości.

Jak pracować z książką? Od czego zacząć?
Zacznijcie od odpowiedzi na 104 pytania i od zrobienia wykresu swojej osobowości. Potem możecie przeczytać rozdziały dotyczące waszej osobowości i zakreślić co Was dotyczy, a także poprosić bliskich by podkreślili co, według ich oglądu, jest o Was. Następnie wybierzcie sobie jedno zadanie z dominującego typu i realizujcie je przez tydzień. Miłej zabawy i pracy nad sobą.

Napiszcie proszę w komentarzach jak książka Wam się podoba, jak z nią pracujecie i jakie przynosi to efekty. Bardzo jestem ciekawa waszych wrażeń z lektury, a także waszej pracy.

Twój psychologiczny autoportret