Recenzja książki Dawida A. Carbonella: „W pułapce niepokoju”.
O czym jest książka?
Książka traktuje o tym, czym jest lęk i jak można sobie z nim radzić. Uczy nas krok po kroku, co możemy zrobić w momencie, w którym ciągle się martwimy, w którym lęk zaczyna nas obezwładniać, w którym lęk przejmuje władzę nad naszym życiem. Uczy nas, że niepokój, to tylko niepokój, myśli, to tylko myśli, zmartwienia, to tylko zmartwienia. Często nadajemy tym zjawiskom zbyt dużo powagi, dajemy im moc sprawczą, której nie posiadają.
Książka tłumaczy działanie mózgu: źródła naszych myśli i emocji i mówi o tym, że ani jednego, ani drugiego nie możemy kontrolować. Co zatem możemy kontrolować? Nasze reakcje na myśli i na emocje.
Dla kogo jest ta książka?
Dla ludzi zmagających się z nadmiernym niepokojem, lękiem i ich bliskich. Może być wsparciem dla psychoterapii. Jest też dla terapeutów. Szczególnie polecam ją osobom, które zaczynają dopiero swoją drogę zawodową i szukają inspiracji do pracy z pacjentami. Jest również dla terapeutów z dłuższym doświadczeniem, ponieważ zbiera w jednym miejscu wiele metod, techniki pracy z lękiem, które większość z nas zna już od długiego czasu. Daje też nowe metody i techniki pracy.
Czym jest dla mnie? W czym mi pomogła?
Jest podsumowaniem, przypomnieniem tego, co już wiem na temat natury lęku. Jest źródłem inspiracji do pracy z pacjentami. Dobrze tłumaczy: czym jest reguła przeciwieństw i jak ją wykorzystać w pracy z natrętnymi myślami i z emocjami. Pisałam o tym w Akademii Emocji, gdzie poruszam również m.in. temat lęku. Wracając do książki: zadziwiające jest dla mnie dowcipne i lekkie podejście do tematu.
W końcowych rozdziałach znajdziemy przykłady wierszyków i piosenek o lękach, atakach paniki. Autor podkreśla, że ten dowcip musi wyjść od pacjenta, a nie od terapeuty lub bliskich osoby cierpiącej. Moje ulubione zadanie terapeutyczne: mierzenie linijką, ile cm od głowy odstają włosy pacjenta cierpiącego na atak paniki. W tek książce znajdziecie także inne, równie żartobliwe, i nadające lekkości, zadania.
Co zyskacie dzięki lekturze?
- Poznacie działanie lęku.
- Nauczycie się właściwego podejścia do niego.
- Na zawsze zmienicie swoje podejście do jego natury.
Podsumowując:
Autorzy opisują, w bardzo przystępny sposób, naturę lęku. Dają mnóstwo wskazówek, jak sobie z nim radzić. Nie obiecują łatwych rozwiązań, tylko ciężką pracę, której efekty zmienią waszą relację z niepokojem już na zawsze. Nie jest to obietnica bez pokrycia.
Inne recenzje:
„Dowcipny, a zarazem mądry wywód stanowi źródło konkretnych rozwiązań, które my, terapeuci, możemy zastosować od ręki-bez gorączkowego rozglądania się za odpowiednią opcją, gdy przychodzi nam mierzyć się z określonymi rodzajami obaw dręczącymi naszych pacjentów”
Carl Robbins. Pedagog. Licencjonowany doradca kliniczny. Stress Disorders Institute w Maryland.
„…Skarbiec porad i pomysłów, na to, jak radzić sobie z niepokojem. To niezwykle zajmująca lektura, którą z pewnością będę polecać wielu osobom, zwracającym się do mnie o pomoc”
Dr Robert W. McLellarn. Kierownik ośrodka Anxiety and Panic Treatment Center w Portland.
Zapraszam także do wysłuchania recenzji.
przez Katarzyna Kopczak dodano 15.01.2018.
Prenumerata: iTunes – Android – RRS
Pobierz: pilk mp3 – (Czas trwania 9:44 – 9 MB)
Facebook
Literatura:
David A. Carbonell: „W pułapce niepokoju. Jak przechytrzyć własny mózg i przestać się zamartwiać”. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. 2017.
Droga/i czytelniku/czytelniczko, słuchaczko/słuchaczu,
Po pierwsze dziękuję Ci, że przeczytałeś/aś ten wpis lub posłuchałaś/eś audycji.
Po drugie bardzo jestem ciekawa, czy jest on dla Ciebie wartościowy. Czy przeczytałeś/aś, posłuchałaś/eś tu coś, o czym nie wiedziałeś/aś. Podziel się proszę swoimi wrażeniami w komentarzach.
Po trzecie bardzo chcę poruszać tu tematy, które będą pomocne i ważne dla Ciebie. Z Twoim wsparciem i podpowiedziami, będzie to dla mnie zdecydowanie łatwiejsze. Potrzebuję Twoich komentarzy, opinii, pytań po to, by ta strona mógła się rozwijać.
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci dobrego dnia.
Zapraszam na mój kanał na You Tube. Zachęcam do prenumeraty (subskrypcji).
Zapraszam na mojego Facebooka. Zapraszam do polubienia.
Zapraszam na stronę audycji (podcastu) w iTunes. Zachęcam do prenumeraty (subskrypcji).