Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapia to przede wszystkim spotkanie człowieka z człowiekiem. Psychoterapeuta to taki sam człowiek jak Ty. Myśli, czuje, analizuje podobnie do Ciebie. Czym się różnicie?

  • Psychoterapeuta to wyszkolony w swojej dziedzinie specjalista. Ma narzędzia do pomocy i potrafi ich sprawnie używać. Jakie to narzędzia? Dużo zależy od nurtu psychoterapii w jakim się szkolił. Przeważnie są to narzędzia pozwalające zdiagnozować problem. Nazwać go, a następnie poszerzyć pole widzenia, pokazać jakie inne drogi, oprócz tych, które są szkodliwe, są dostępne dla pacjenta. Narzędzia pozwalające zdobyć nową perspektywę problemu. Jak również wiele innych, o których napiszę jeszcze w kolejnych wpisach na tym blogu.
  • Psychoterapeuta to człowiek, który przeszedł terapię własną. Każde narzędzie, technikę, której używa najpierw przetestował na sobie. Większość jego podstawowych problemów jest rozwiązana.
  • Psychoterapeuta superwizuje swoją pracę. Co to oznacza? Regularnie, raz w miesiącu lub częściej, jeśli wymaga tego sytuacja, psychoterapeuta konsultuje swoich pacjentów z bardziej doświadczonym kolegą, który nazywa się superwizorem. Dokładniejsze znaczenie tego słowa, warunki, jakie trzeba spełnić, żeby stać się superwizorem oraz jego kompetencje omawiam w słowniku psychoterapii, który zamieszczam w osobnym wpisie. Na razie jest on ubogi, będę go uzupełniała w miarę pisania, w miarę jak pojawi się konieczność używania słów, które mogą być dla Państwa niezrozumiałe. Przy tej okazji proszę abyście umieszczali w komentarzach informacje o słowach, których znaczenia nie rozumiecie. Będzie to dla mnie ważna informacja, a dla Państwa okazja do tego, aby poszerzyć swoja wiedzę.

Ludzie, którzy nie znają psychoterapii często mówią: po co Ci to? Idź do przyjaciela, idź do księdza. Będziesz miał to samo, tylko za darmo. Czy psychoterapia to to samo, co rozmowa z przyjacielem, z księdzem? Nie. Czym więc różni się spotkanie z psychoterapeutą od rozmowy towarzyskiej? Zacznę od rzeczy bardzo oczywistych, a skończę na tym co wyróżnia psychoterapię:

  • Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. Znaczy to, że wszystko co mu powiecie zostanie miedzy wami. Są tylko dwa wyjątki od tej sytuacji.
    1. Kiedy powiecie, że chcecie popełnić samobójstwo. Wtedy psychoterapeuta ma obowiązek wezwać kogoś z waszej rodziny, żeby dobrze się wami zaopiekował i dać mu instrukcję obsługi jak to zrobić lub powinien zadzwonić na pogotowie, po to żeby umieścić was w bezpiecznym miejscu, do czasu, kiedy poradzicie sobie z myślami samobójczymi.
    2. Kiedy ujawnicie zamiar zabicia kogoś. Wtedy psychoterapeuta ma obowiązek zadzwonić na policję.
  • Psychoterapeuta jest bezstronny.
  • Psychoterapeuta może powiedzieć wam najgorszą prawdę i nie narazi to na szwank waszej relacji (to w zasadniczy sposób różni go od przyjaciela)
  • Wreszcie psychoterapeuta jest wyszkolonym specjalistą, który posiada odpowiednie narzędzia, techniki oraz jest po terapii własnej o czym pisałam już akapit wyżej, a co znów zasadniczo różni go od waszego przyjaciela.

Krótko:
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to przewodnik
Psychoterapeuta to towarzysz
Psychoterapeuta to nauczyciel

Teraz możesz też posłuchać tego wpisu. Zapraszam i zachęcam do prenumeraty.
Odcinek 003: Kim jest psychoterapeuta?

przez Katarzyna Kopczak dodano 17 maja 2017
Prenumerata: iTunesAndroidRRS     
Pobierz: pilk mp3 – (Czas trwania 10:39 – 9,28 MB)
Facebook

Pod tym wpisem jest również film na ten temat dostępny na kanale na You Tubie. Zapraszam do oglądania i prenumerowania.


Ważne pytania, które pozostały dziś bez odpowiedzi, a które poruszę w kolejnych wpisach:

Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra czyli kto jest kim?
Czy mój problem jest już na tyle duży, że powinienem skorzystać z psychoterapii?
Co dzieje się w gabinecie psychoterapeuty? Czego mogę się tam spodziewać?
O czym powinienem powiedzieć moje mu psychoterapeucie, a o czym nie?
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Na co zwracać uwagę? Czy ważny jest certyfikat?
Co wolno psychoterapeucie, a czego absolutnie nie.
Czy nie uzależnię się od psychoterapii?

Na koniec listy będą trafiać pytania, które Państwo zadacie w komentarzach lub za pomocą formularza kontaktowego.
Będą to jednak tylko te pytania, które mają wartość na tyle uniwersalną, żeby na nie odpowiedzieć na łamach bloga.

Tematy poruszone na blogu:

Dowiedz się czym jest psychoterapia.


 

Drogi czytelniku,

Po pierwsze dziękuję Ci, że przeczytałeś ten wpis.
Po drugie bardzo jestem ciekawa, czy jest on dla Ciebie wartościowy. Czy przeczytałeś tu coś, o czym nie wiedziałeś. Podziel się proszę swoimi wrażeniami w komentarzach.
Po trzecie bardzo chcę poruszać tu tematy, które będą pomocne i ważne dla Ciebie. Z Twoim wsparciem i podpowiedziami, będzie to dla mnie zdecydowanie łatwiejsze. Potrzebuję Twoich komentarzy, opinii, pytań po to, by ten blog mógł się rozwijać.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci dobrego dnia.