[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Panels_Widgets_EmbeddedVideo”][/siteorigin_widget]

Dowiedz się, czym jest psychoterapia

Teraz możesz również posłuchać tego wpisu.
Odcinek 002: Czym jest psychoterapia

przez Katarzyna Kopczak dodano 14 maja 2017
Prenumerata: iTunes AndroidRRS
Pobierz: plik mp3 – (Czas trwania 15:24 – 14,2 MB)

 

Definicji psychoterapii jest wiele, żadna nie jest wyczerpująca. Jak więc zamierzam wytłumaczyć, czym ona jest? Za pomocą metafor. Mam kilka ulubionych.

Pierwsza:
Gapie i słoń

„Na wystawie odbywającej się nocą umieszczono słonia w ciemnym pomieszczeniu. Ludzie przybywali tłumnie. W mroku zwiedzający nie mogli widzieć słonia, próbowali więc dotykiem odgadnąć jego kształty. A że słoń był duży, każdy mógł sięgnąć tylko jakiejś jego części i opisywać go zgodnie z tym, co wyczuwał dotykiem. Jeden ze zwiedzających, który dosięgał nogi zwierzęcia, oznajmił, że słoń jest niczym mocna kolumna; drugi, który dotknął kłów, opisał słonia jako spiczasty przedmiot; trzeci, który dotknął ucha, stwierdził, że nie różni się on od wachlarza; czwarty, który powiódł ręką po grzbiecie słonia, twierdził, że słoń jest tak prosty i twardy jak leżanka.” *

Wszyscy zwiedzający mieli rację, tylko każdy mówił o innej części słonia. Nikt nie widział całości. Psychoterapeuta pomaga zobaczyć całość. Mówi swojemu klientowi: Wiem, że cierpisz. Wiem, że jest ci trudno, ale czym jeszcze, oprócz tego cierpienia, jest dla Ciebie Twój słoń?

Druga:
O ogrodzie

„W pewnym klasztorze wizytę zapowiedział przeor. Mnisi postanowili dobrze przygotować klasztor do jego przyjazdu. Zabrali się do pracy. Pracowali we dnie i w nocy. Oczkiem w głowie opata był ogród. Przygotował go w najmniejszych szczegółach. Trawniki były docięte, co do milimetra, kwiaty kwitły w równych rzędach, chodniki były oczyszczone z najdrobniejszych roślin. Ogród był piękny. Przyjechał przeor. Zobaczył cały klasztor. Był zadowolony. Mnisi udali się na obiad. Przeor nie wspomniał ani słowem o ogrodzie. Opat nie wytrzymał i powiedział: „Nic nie mówisz o naszym ogrodzie, czyżby Ci się nie podobał?” Przeor popatrzył na niego i powiedział: „Chodź, coś Ci pokażę”. Poszli znów do ogrodu. Przeor podszedł do jednego z równo przyciętych drzew. Była to grusza. Oparł się o nią i z całych sił potrząsnął. Z drzewa zleciały gruszki i potrzaskały się o chodnik. Zleciały też pożółkłe liście. Przeor spojrzał na opata i powiedział : „No teraz nareszcie jest to piękny ogród”.**

Bardzo lubię porównanie psychoterapii do uprawy ogrodu. Ogrodem jesteśmy my. Psychoterapeuta uczy nas uprawiać ogród. Pokazuje, co możemy zrobić, żeby był piękny i zadbany. My musimy sami być ogrodnikami. I musimy pamiętać, żeby dobrze dbać o ogród, jednak piękny jest taki, który jest choć trochę niedoskonały.

Trzecia:
Metafora o podejściu pozytywnym (w psychoterapii)

„Pozytywny model psychoterapii opisuje następująca sytuacja: Pewien człowiek zdał sobie sprawę, ze ma ogromne długi. Świadomość położenia, w którym się znalazł sprawiła, że nie mógł w ogóle spać. Pogrążył się w depresji i zamierzał popełnić samobójstwo. Pożalił się na swój los godnemu zaufania przyjacielowi. Przyjaciel wysłuchał cierpliwie opowieści o kłopotach owego człowieka, lecz gdy odniósł się do tego, co usłyszał, to nawet nie wspomniał o długach. Taka postawa przyjaciela niezmiernie zadziwiła mężczyznę. Bowiem zamiast przedyskutowania sprawy długów, przyjaciel mówił na temat jego stanu posiadania i pieniędzy, które mężczyzna miał, a także o przyjaciołach gotowych służyć mu pomocą. Wówczas zgnębiony człowiek ujrzał swe problemy w nowym świetle i gdy przestał trwonić swoja energię na to, co go martwi i zajmować się sprawą długów, skupił uwagę na możliwościach i szansach, które rzeczywiście miał do dyspozycji, odkrył, że ma w sobie wystarczające zasoby i siły aby podołać rozwiązaniu swojego kłopotu.***

Dlaczego przytoczyłam te metafory? Moim zdaniem najlepiej oddają istotę psychoterapii.

Oto niektóre z odpowiedzi na pytanie, czemu służy psychoterapia:

  • poszerza perspektywę
  • daje nowe, bezstronne spojrzenie na problem
  • daje nowe sposoby jego rozwiązania

Bardzo dużo zależy od tego, po co przychodzimy na psychoterapię. Od tego zależy też to, co możemy wypracować w gabinecie:

  • ulgę w cierpieniu
  • zmniejszenie dolegliwości objawu lub jego całkowite ustąpienie
  • lepsze samopoczucie
  • rozwój
  • poznanie siebie
  • adekwatne poczucie własnej wartości
  • bardziej satysfakcjonujące relacje ze sobą i z innymi

Tyle w skrócie odpowiedzi na pytanie postawione w temacie wpisu. Zagadnienie jest bardzo szerokie i będę je poruszała w kolejnych wpisach.

* Nossrat Peseschkian.”Opowieści orientalne w psychoterapii pozytywnej” . Wydawnictwo Paradygmat. Warszawa 2014.

** Niestety nie znam pochodzenia tej opowieści. Koleżanka opowiedziała nam ją podczas kursu psychoterapii. Prawdopodobnie pochodzi z Opowieści Buddyjskich. Będę jeszcze szukać źródeł jej pochodzenia. Może Państwo mi coś podpowiedzą?

***Nossrat Peseschkian „Pozytywna psychoterapia rodzin. Rodzina w roli terapeuty”. Wydawnictwo Continuo. Wrocław 2015.

Facebook


Ważne pytania, które pozostały dziś bez odpowiedzi, a które poruszę w kolejnych wpisach:

Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra czyli kto jest kim?
Czy mój problem jest już na tyle duży, że powinienem skorzystać z psychoterapii?
Co dzieje się w gabinecie psychoterapeuty? Czego mogę się tam spodziewać?
O czym powinienem powiedzieć moje mu psychoterapeucie, a o czym nie?
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Na co zwracać uwagę? Czy ważny jest certyfikat?
Co wolno psychoterapeucie, a czego absolutnie nie.
Czy nie uzależnię się od psychoterapii?

Na koniec listy będą trafiać pytania, które Państwo zadacie w komentarzach lub za pomocą formularza kontaktowego.
Będą to jednak tylko te pytania, które mają wartość na tyle uniwersalną, żeby na nie odpowiedzieć na łamach bloga.


Droga/i czytelniku/czytelniczko, słuchaczko/słuchaczu,

Po pierwsze dziękuję Ci, że przeczytałeś/aś ten wpis lub posłuchałaś/eś audycji.
Po drugie bardzo jestem ciekawa, czy jest on dla Ciebie wartościowy. Czy przeczytałeś/aś, posłuchałaś/eś tu coś, o czym nie wiedziałeś/aś. Podziel się proszę swoimi wrażeniami w komentarzach.
Po trzecie bardzo chcę poruszać tu tematy, które będą pomocne i ważne dla Ciebie. Z Twoim wsparciem i podpowiedziami, będzie to dla mnie zdecydowanie łatwiejsze. Potrzebuję Twoich komentarzy, opinii, pytań po to, by ta strona mógła się rozwijać.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci dobrego dnia.


Lin do mojego kanału na You Tube. Zachęcam do prenumeraty (subskrypcji).
Link do mojego Facebooka. Zapraszam do polubienia.
Link do audycji (podcastu) w iTunes. Zachęcam do prenumeraty (subskrypcji).